Organizacja pikniku dla dzieci wiąże się z wyborem dmuchanych atrakcji. Czym się różnią zamki, zjeżdżalnie, wszelkie dmuchańce dla dzieci? Na co zwrócić uwagę wybierając konkretne dmuchane urządzenie rekreacyjne? Ważnych elementów jest kilka:

Czym się różnią dmuchańce?

Podstawowe różnice dmuchańców, które zazwyczaj wszyscy dostrzegają to: wielkość, kształt, funkcja oraz kolorystyka.  Każdy z tych elementów ma bezpośredni wpływ na cenę zakupu, a następnie cenę wynajmu dmuchańców:

 1. Wielkość – dmuchańce dostępne są zazwyczaj w trzech wielkościach: do 5m, do 10m i powyżej 10m.
 2. Kształt – dmuchańce występują w ogromnej ilości kształtów: tygryski, krokodyle, słonie, małpki, samochody, Nemo, statki kosmiczne i wiele innych.
 3. Funkcja – dmuchańce pełnią różne funkcje: zjeżdżalnie, zamki do skakania, baseny z piłkami, dmuchane atrakcje sportowe, ale są także dmuchane urządzenia, jak np. place zabaw, które na jednym dmuchańcu łączą funkcję zjeżdżalni, zamku do skakania i np. basenu z piłkami.
 4. Kolorystyka – nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale kolorystyka zamków dla dzieci ma również wpływ na cenę. Urządzenia dmuchane te mniej kolorowe, zazwyczaj są tańsze w zakupie, a następnie cena ich wynajmu jest także niższa.

Inne niewidoczne różnice, ale bardzo istotne to:

 1. Powierzchnia antygrzybicza na dmuchańcu.
 2. Orzeczenie rzeczoznawcy o dopuszczeniu urządzenia do użytkowania.
 3. Standard obsługi.
 4. Zasady bezpieczeństwa na dmuchańcu oraz organizacja „ruchu”.
 5. Przepustowość urządzenia zgodna z Dokumentacją Techniczno-Rozruchową.
 6. Producent urządzenia. Na rynku wykorzystywane są urządzenia produkcji europejskiej z wszelkimi niezbędnymi certyfikatami dopuszczającym urządzenie do użytkowania, w tym także polskiej oraz urządzenia chińskie, które nie zawsze spełniają wyznaczone normy. 

Pradoksalnie różnice dmuchańców, te mniej widoczne mają większe znaczenie dla użytkowników niż te cechy, które dostrzegamy gołym okiem. Wynika to z tego, że te niewidoczne cechy decydują o bezpieczeństwie użytkowania. Dlatego, szczególnie przy wyborze oferty dotyczącej zjeżdżalni, zamków do skakania i placów zabaw dla dzieci koniecznie należy uwzględnić te niewidoczne różnice.

Na co zwrócić uwagę wybierając konkretne dmuchańce:

Głównym kryterium wyboru dmuchańców jest zazwyczaj cena i wielkość. O różnicach poszczególnych dmuchanych atrakcji dla dzieci pisałem powyżej, natomiast poniżej przedstawię kwestie, które decydują o doborze konkretnego urządzenia z punktu widzenia organizatora pikniku przez pryzmat ilościowy:

 1. Ilość dostępnego miejsca – należy uwzględnić nie tylko wymiary dmuchańca, ale także obszar niezbędny do montażu linii zabezpieczających – przytwierdzających urządzenie do podłoża na wypadek. wiatru. Zasady kotwiczenia określa dokumenty techniczny konkretnej zjeżdżalni, czy zamku do skakania lub placu zabaw. Prosimy pamiętać nie tylko o szerokości i głębokości, ale także o wysokości. UWAGA! Linie zabezpieczające montujemy niezależnie od tego, czy w danym momencie wieje, czy nie. Przy zjeżdżalniach, których powierzchnie sięgają kilkudziesięciu metrów zachowują się one jak żagle.
 2. Ilość dzieci – ten parametr także jest z góry określony, nie przez właściciela i użytkownika, ale przez producenta i należy go bezwzględnie przestrzegać. Uwzględniając ten czynnik wiemy ile i jak dużych atrakcji na imprezie dla dzieci powinniśmy zapewnić, żeby wszystkie dzieci mogły z przygotowanego dmuchańca skorzystać.
 3. Wiek dzieci – wiek dzieci na dmuchańcu decyduje o doborze konkretnej atrakcji, przede wszystkim jego formie i wielkości. Jeśli mamy dużo maluchów np. w wieku do 3 lat, to zamówmy więcej, ale małych urządzeń. Jeśli natomiast mamy dużo dzieci w wieku powyżej 10 lat, to skupmy się na dużych gabarytowo urządzeniach, by dzieci rzeczywiście były z nich zadowolone.

Za każdym razem, gdy planują Państwo imprezy dla dzieci prosimy o bezpośredni kontakt. Nasz przedstawiciel szczegółowo odpowie na Państwa pytania i dobierze najbardziej optymalne rozwiązanie do konkretnego wydarzenia. Zapraszamy do KONTAKTU